Cílem mediačního procesu je vyvážená, reálná, konkrétní, časově vymezená, dosažitelná a měřitelná dohoda, kterou si strany mohou nechat schválit soudem jako soudní smír. Strany také mohou formou notářského nebo exekutorského zápisu se svolením k vykonatelnosti uzavřít smluvní exekuční titul zaměřený na splnění nároků, která jsou obsahem mediační dohody.
Mediační jednání probíhá obvykle po dobu tří hodin a ve složitějších případech je zapotřebí více takovýchto jednání. Strany mají možnost kdykoliv mediaci ukončit.
Mediační činnost lze v České republice vykonávat již téměř dvacet let, a to na základě živnostenského oprávnění v podobě tzv. volné živnosti nebo v rámci převážně vztahových profesí (např. sociální pracovníci, psychologové.. ) V posledních letech se k mediaci strany stále častěji uchylují v rodinných, občanských, pracovních, obchodních a sporech. Mají možnost se obrátit na vyškolené a profesionální mediátory, které najdete např. na webových stránkách Asociace mediátorů ČR.
Od 1. 9. 2012 lze mediační činnost vykonávat podle zákona č. 202/2012 Sb. o mediaci. , Předmětem legislativní úpravy je pouze mediace prováděná tzv. zapsanými mediátory, kteří musí splnit podmínky stanovené tímto zákonem a všechny mediace provádět v jeho intencích. Seznam zapsaných mediátorů vede a zveřejňuje Ministerstvo spravedlnosti ČR. Nezapsaní mediátoři nadále mohou existovat a fungovat v předcházejícím právním režimu. Novela občanského soudního řádu dává soudům pravomoc nařídit účastníkům řízení setkání se zapsaným mediátorem v rozsahu 3 hodin.
Zkušenosti ukazují, že mediační proces umožňuje stranám přicházet s výrazně více efektivními a kreativními řešeními dané situace. V 70-80% mediovaných případů je dosaženo výsledné, pro všechny zúčastněné strany přijatelné, dohody.
Autorka textu: Helena Stöhrová, AMČR